Vítáme Vás na stránkách sdružení Andělská Hora.
Vážení čtenáři a členové z.s.
Pokud máte připomínky, náměty nebo máte potřebu doplnit některé uvedené sekce
pište na : Richka@email.cz
Administrátor
Na lesním sněmu se významu vánočních svátků věnovala zvířátka. Veverka horovala pro cukroví, liška se nejvíce těšila na pečenou husu , medvěd toužil po velké a sladké vánočce. Straka chtěla jen nádherné šperky. A podle vlastního přiznání by vůl vypil i tři lahve sektu!
Všechny ale překonal osel: ..Vole, zbláznil ses! Vždyť na vánoce je přece nejdůležitější Ježíšek !! Vůl se zastyděl se slovy : A vědí to vůbec lidé ??????
Tak nebuďne jako ten vůl a užívejme si sváteční pohodu plnými doušky, pokud to ještě jde.
Richka
Dobrý den vážení a milí přátelé,
velice děkuji všem, kteří mně osobně, nebo našemu spolku poslali vánoční přání, či novoroční PF.
Já si dovoluji jménem celé naší rodiny i jménem našeho spolku popřát všem lidem dobré vůle spokojené a klidné vánoční svátky.
Ať se vám v roce 2017 konečně podaří alespoň na malý okamžik zahlédnout Černého psa Kazana!
Neobyčejně srdečně vás všechny zdraví Josef Pelant s rodinou.
XI. Adventní setkání proběhlo . Vánoční atmosféru jen vzdáleně připomínaly lehce ojíněné stromy. To však neubralo na pohodovém prožitku z letošního vánočního koncertu.
Adventní setkání 2016-poděkování realizačnímu tímu
Dobrý den vážení přátelé,
děkujeme za kladné ohlasy, za vším stojí spolek (ZS) Andělská Hora, tomuto spolku patří velké poděkování, jak za vlastní přípravu "Adventního sekání2016" , tak za celkový průběh a opětovné uklizení kostela sv. Michala.
Za sebe si dovolím poděkovat všem členům naše spolku, kteří se na zdařilé akci jakkoliv podíleli.
Jmenovitě:
Za zapůjčení kostela děkujeme monsignorovi ing. Josefu Mixovi, za přípravu punče a jeho distribuci děkujeme Štěpánce, Petrovi II. Jitce, Václavovi (rodák šumavský) Jiřce, Petrovi I. (i za dřevo do pánve) a Galině.
Za přípravu kostela děkujeme Vlastě, Evině, Milanovi, Jardovi, Petrovi III. a Daně. Za zajištění stromečku k oltáři Martině, za dopravu a březové dřevo doTentzelovi pánve Mírovi.
Za obsluhu pánve při opékání vinných klobás děkujeme cele rodině Halilovových, za topení panu Josefu Kurakovi.
Za sponzorské zvučení hudebního vystoupení Tomáši Zíkovi.
Lýdii, Rozárce a Drahošovi za zapůjčení stolu, firmě Gespol a panu Bedřichu Waldertovi za výrobu poukázek. Za bezproblémový výběr finančních dárků děkujeme Evině, Daně, Lýdii a Vlastě. Firmě Elektromontáže - Václav Vaidiš za osvětlení kostela. Hotelu HUBERTUS opět, tak jako každý rok děkujeme za bezvadné masové šátečky.
Firmě Doupovské uzeniny za dodání vinných klobás.
J.Pelant
Richka
Dnes je ten správný den pro pořízení " barborky". Větvičky, nařezané ve správný čas, vykvétají, nebo se zazelenají na Štědrý den a neodmyslitelně patří do koloritu vánočních svátků stejně jako kapr, stromeček a cukroví.
K některým dřevinám se vážou i určité pranostiky.
Třešeň - ta je asi nejvíce využívána. V křesťanské mytologii má významné postavení. Symbolizuje neposkvrněnost Panny Marie. A v lidovém podání pak rozkvetlá větévka o Štědrém dnu přináší neprovdané dívce v příštím roce do roka ženicha. Ale pozor! Třešeň musí být stará nejméně deset let. Jinak to nefunguje, milé dívky! Pokud vykvete třešnička dříve než 24.12, znamená každý den zkrácení termínu svatby o jeden měsíc.
Zlatice - ta má předurčen jiný význam. Jak sám název napovídá, jedná se o bohatství. Vykvetlá o Štedrém dnu odhalí mnohá finanční tajemství. Ale mělo by větviček být povícero, neboť každá jedna větévka nám odpoví na jeden dotaz. Své otázky je však nutné formulovat jednoznačně, aby odpověď byla ano - ne.
Bříza - třetí možností je použít hojně se vyskytující břízu, která je orientována na odhalení zdravotního stavu. Pokud 24.12 vyraší drobné lístečky, budete se následující rok těšit pevnému zdraví.
Nejen tyto tři, ale i jiné dřeviny, mohou posloužit ke stejnému účelu. Jen je mít třeba na paměti, že po celou dobu by větévky měly být ve vodě pravidelně obměňované a hlavně před řezem si je pozorně prohlédneme, zda má námi vybraná haluz pupeny ! Jinak by bylo naše snažení marné.
Richka
Advent. Ohlašuje brzký příchod emocemi nabytých svátků, svátků vánočních. Samo slovo ADVENT pochází z latiny - adventus - znamená příchod. Příchod spasitele, příchod duchovní přípravy a také dobu rozjímání. Nebo tomu tak alespoň bylo v minulosti. Dnes to tak nanejvýš ohlašuje frontální útok na super a hypermarkety a na peněženky. Leč vraťme se k tradicím adventu.
Na první adventní neděli se zapalovala fialová svíce, která byla nazývána svící proroků. Je to památka na proroky, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista.
Na druhou neděli se zapaluje také fialová svíce, kterou pojmenovali svící betlémskou.Ta reprezentuje lásku a též představuje Ježíškovy jesličky.
Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Ta nám vyjadřuje radost z toho, že je postní období téměř u konce !
A poslední čtvrtá nedělní svíce je opět fialová- andělská.Ta představuje mír a pokoj .
A ještě jedno pravidlo, které je stále dodržováno. Poslední, tedy čtvrtá adventní neděle, nesmí připadnout na Štedrý den.
Tradičním symbolem adventu je od 19.století věnec.Ten má různé podoby, které se odvíjí od oblastí, ve kterých se zdobí. Nejčastěji je se čtyřmi svícemi a s chvojím. Dříve se věnce zavěšovali pomocí stuh ke stropu místnosti. Dnes je většinou pokládáme na stůl.
Richka
Vážení přátelé,
letošní Adventní setkání , v pořadí už XI. , se uskuteční v sobotu 17. prosince v kostele sv. Michaela na Andělské Hoře. Začátek koncertu je ve 14.30 .
Vystoupí paní Jana Rychterová & Two Voices . http:// www.janarychterova.cz
Srdečně Vás zveme i na přátelské setkání před koncertem.
Richka
Jestliže je září ,tak musíme být na Šumavě. A taky jsme tam byli. Sobota 3.září. Vystupujeme na Modravě do krásného, svěžího dopoledne. Sluníčko nám svítí, nálada je perfektní. A aby nebyla. Cestou v autobuse nám pan Václav pověděl mnoho zajímavostí o místech, která navštívíme. Čekál nás nenáročný a pohodový výšlap na Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu. Ještě pár veselých kalíšků a jdeme ! Vše proběhlo podle plánu , společné foto se také zdařilo. Domů jsme dorazili už za hluboké tmy. Už se zase těšíme na příští "Šumavu" .
Richka
Sláva, nazdar výletu…..nezmokli jsme… a bylo to prima !
Tímto si dovoluji poděkovat všem zúčastněným, panu Schmidtovi, který je majitelem firmy LIGNETA za opětovné poskytnutí autobusu (pan řidič byl šikovný a ochotný).
Mgr. Václavu Svobodovi, "rodáku šumavskému", za bezvadnou trasu a odborný komentář.
Ať žije "Šumava 2017"!
Zdraví Pepa
Dobrý den vážení přátelé,
dovoluji si poděkovat skupině "Roháči z Lokte" za hudební vystoupení, pod názvem "Šeptání do tmy".
Dále děkuji zvukaři Tomáši Zíkovi za velkou obětavost.
Srdečně zdraví Josef Pelant
Dobrý den vážení přátelé,
ještě přikládám zprávu od Ríši" Roháče".
Pepa
Ahoj Pepo.
Včera jsme byli celý den na cestě a mezi ježděním jsme odehráli tři vystoupení. Domů jsme přijeli ubití dnes po půlnoci.
Děkuji za fotky, došly J. Především chci ale za nás všechny poděkovat za krásný páteční večer, který jsi pro nás připravil. Setkání s dobrými lidmi, srdečná atmosféra, božská mana, to pro nikoho z nás není všední náplní běžících dní. Takové večery jsou obohacující pro každého, kdo se zúčastnil a my si vážíme toho, že můžeme být při tom.
Pepo, úvodní film byl dech beroucí. Úžasné, dokonale sladěné s hudbou. Ten pohled z výšky donutí člověka popřemýšlet o hodnotách. Lidská zloba, neschopnost dorozumění se, i ta nejhroznější válka – jsou vedle věků a majestátu přírody úplnou nicotinou. Bohužel, krutou a způsobenou samotným lidstvem.
Je dobře si spoustu věcí uvědomit. V pokoře, v úctě k historii zemského bytí a určitě nejvíce v úctě člověka k člověku. Tady by asi mělo začínat úplně všechno. Podívej, k čemu jsi mě vyprovokoval. Měj se fajn, pozdravení Tvé paní Jiřince a všem dobrým lidem na kopec.
Ríša.
=
Po delší, řekněme prázdninové pauzičce, která byla z části způsobena technickými zmatky a z části již zmíněnými prázdninami se opět budete setkávat s informacemi o dění ve sdružení Andělská Hora z.s.
Richka
Rotary club Karlovy Vary uspořádal na počest 700. výročí narození císaře Karla IV v šest hodin 14. května , v den a hodinu jeho narození, happening. Všichni, kdož se v tak časnou hodinu shromáždili před budovou Lázní I. ale nelitovali. U sochy Karla IV. si vyslechli zajímavou přednášku o hystorii sochy a o jejím tvůrci z úst mgr. Boženy Vachutové. Následné položení věnců provedli zástupci města, Rotary clubu i OS. A Hora . Poté se celá skupina vydala na promenádu po dalších místech lázeňského města, kde se nacházejí artefakty, připomínající císaře. První zastavení bylo u GH Pupp, následovala Tržní kolonáda, Mlýnský pramen, kolonádní orchestřiště ,vojenský lázeňský ústav . U městské knihovny mgr. Milan Augustin pohovořil o pískovcové soše na jejím průčelí. Jako vítané zpestření byly i fanfáry na lesní roh. Zakončení bylo v sadech Jenna de Carro v sloupu se sochou Karla IV. Pak následovala opožděná snídaně. Celou atmosféru umocňovalo svěží i když chladné ráno s vycházejícím sluníčkem. Velmi povedené! Děkujeme.
Richka
Dobré ráno vážení přátelé,
dovoluji si vrátit se ještě k "Pustému zámku 2016" protože AH STUDIO pro vás připravilo video.
Pomocný kameraman byl tentokrát pan Mgr. Václav Žalman.
https://www.youtube.com/watch?v=DpLC84O61L0
Zdraví Josef Pelant
Ráno 7.května v 7.30 seč odstartoval už šestý pochod na Pustý Zámek. Tradičně začínáme na Andělské Hoře při prezentaci, vyběru startovného, předání svačiny a následném poučení, jak se v prostoru VVP Hradiště pohybovat. Letošní ročník se nese v duchu oslav 700. let od narození Karla IV. Před Štichlovým Mlýnem je kraťoučké zastavení u nově vysazeného stromu Karla IV. Pak následuje již zmíněný Štichlův Mlýn - kaplička. Zde konstatujeme, že máme nové přírůstky naší členské základny. Šestici mláďat konipase lučního, kteří právě obývají okenní rám kapličky. A následuje další velká změna. Přes potok vede nová lávka. Je to trochu škoda, protože minulé ročníky byly zpestřeny někdy i humornými prostocviky při překonávání této vodní překážky. Za funění se had pochodníků sune k další zastávce- smírčímu křížku. A dále od hradu dále, vzdalujeme se od Andělské Hory a už jsme v Lučinách. Jsme uvítáni paní starostkou Jarmilou Božkovou . Následuje malé občerstvení a vzhůru, a to opravdu , vzhůru do Svatoboru. Paní starostka Božková nám otevřela zcela vybydlený bývalý poutní kostel, abychom si mohli dílo zkázy prohlédnou opravdu zblízka a i zevnitř. Po dalším usilovném pochodu zdoláváme náš cíl, vrchol Pustého Zámku. A čeká nás další překvapení. Zde vyslechneme zdravici samotného císaře říše římské, Karla IV. Někteří jedinci neodolají a nechávají se vyfotografovat s jeho císařSkou milostí. No, kdo by odolal. Taková příležitost se naskytne zase až za sto let, že. Pomalým krokem se sune had poutníků k místu nejmilejšímu, ke gulášovně. Ani tady není vše jako minule. Výdeje pochutin se letos osobně ujala i paní šéfová, paní Jiřina. Hezký dárek k císařovým narozeninám. A po příjemně strávených chvílích odpočinku už zbývá jen závěrečné klesání k autobusům. Musíme pochválit "i Ty nahoře" , protože počasí bylo bez chyby. Prostě se letos zadařilo.
Dobrý den vážení přátelé,
doufám, že se vám mise na Pustý zámek líbila a že jste si to užili.
Nyní mi dovolte, abych veřejně poděkoval realizační týmu, který pro vás akci připravil a zorganizoval.
Děkuji: Daně Patočkové a Daně Štorkánové za přípravu svačin, Davidu Záluskému za přípravu výborného guláše, firmám PRIMA DELIKA- Karel Specián a RS MASO-Rudolf Šnábl za dodání vepřového masa z vybraných českých chovů, Petrovi Kováčovi za všeobecnou dopravu a logistickou podporu, Tomáši Zíkovi za vaření kávy a zákusky , plk. ing. Jaroslavu Müllerovi v.v. za podpůrnou logistiku pro autobusovou dopravu, gen. ing. Břetislavu Nytrovi v.v. za logistické poradenství, Miroslavu Pelantovi za technické spojení na funkci motospojka, Martině Pelantové za odvoz raněných a vyčerpaných, startovnímu týmu- ing. Lýdii Stráské, Daně Štorkánové a Mgr. Jaroslavu Hermanovi, který je předsedou spolku Andělská Hora www.andelskahora-os,cz, ing. Radkovi Zamrzlovi, který nám opět umožnil parkování na své louce, Petrovi Šedivkovi za přípravu základního tábora, Jitce Svobodové za důslednou kontrolu na Czech point ech., Jindřichu Skopcovi za přípravu textu pro herce Vuka Čelebiče, kterému děkujeme za ztvárnění postavy Karla IV., synovi Jakubovi za rozvoz stravy a fotodokumentaci, ženě Jiřce za všeobecnou podporu, paní starostce Jarmile Božkové za milé přivítání v obci Doupovské Hradiště.
Zvláštní poděkování patří Vojenskému velitelství pro Karlovarský kraj v čele s ředitelem plk. ing. Jaroslavem Kořínkem a jeho zástupci pplk. ing. Karolu Paálovi.
Dále děkujeme přednostovi Vojenského újezdu Hradiště pplk. ing. Petru Vašíčkovi za vynikající součinnost.
Závěrečné poděkování patří také firmě LIGNETA-Petr Schmid za autobusovou dopravu, firma LiGNETA nás již několik let dopravuje i na jiné akce.
Závěrečné poděkování patří také vám, účastníkům pochodu, "Pustý zámek 2016", za příkladnou kázeň.
Srdečně zdraví Josef Pelant
Richka
Blíží se den pochodu na Pustý zámek. Je dobré vědět, do čeho jdem (" Bedřichu" ) a po čem budeme šlapat.
.
Richka
Letošní už pátý ročník " Po stopách.............( rozuměj o..s. tedy občanského sdružení A.Hora ) se letos nesl v duchu oslav sedmistého výročí narození Karla IV. Nejprve se nepočetná skupinka poutníků volným krokem tanečního mistra vydala od kapličky sv. Ludmily přes chmelnici k Andělské Hoře. Postupně se jako na sněhovou kouli nabalovali další poutníci. Před pomníkem J.W.Goetha už byla výprava četnější a dále se pak rozrůstala na louce před Štichlovým Mlýnem. Zde pak do připravené jámy skupina silných mladíků vetknula dub, který byl zde zasazen na počest panovníka Karla IV.Zazněla slavnostní fanfára . Po zvěčnění onoho, vpravdě historického okamžiku ,se pak všichni postupně trousili ku Štichlovu Mlýnu. Zde pak proběhla lidová veselice spojená s konzumací kousků prasátek ( rozuměj konzumaci skvělých výrobků neméně skvělé firmy Doupovské uzeniny). I na přípitek ku zdaru našich akcí se dostalo. A ,to je neméně důležité, počásko nám letos přálo. Byl to skvělý den. Tak příští rok ...........
Richka
Vážení přátelé,
až se zima zeptá co jsme dělali v létě, odpoví Petr Šedivka, že pro náš spolek štípal dřevo na zimu (Silvestr 2016 :-D).
Poděkování také patří firmě Slouka & Slouková,(Petr Kováč) která zapůjčila el. centrálu a štípačku, Drahoš dodával elektrické vedení.;-)
V průběhu léta bude potřeba postavit přístřešek-dřevník.
Všem zainteresovaným velice děkujeme!
Zdraví Josef Pelant
V sobotu 16. dubna za ne zrovna příznivého počasí se našlo pár nadčenců, kteří se vydali spolu s těžkou technikou do Štichlova mlýna na "jarní úklid 16 ". Na pořadu dne byly terénní úpravy kolem odpočívky, nová lávka ( most ) přes Dubinský potok, školící řez stromů ,vypuštění dalších pstruhů a občerstvení. Vše bylo splněno ke spokojenosti přítomných .
A slovo závěrečné:
Dobrý den vážení přátelé,
dovolte, abych vám poděkoval za účast na společenském meetingu ve Stichlově Mlýně.
Zvláště děkuji firmě Bača sro., za poskytnutí techniky, Miroslavu Chrustovi st. a Miroslavu Chrustovi ml. za asistenci s SLKT (speciální lesní kolový traktor), Petru Götzovi za přerušení jarních prací, kdy pozastavil setí jařin a opět přijel pomoci se speciálním manipulátorem zn. MERLO,
Monice za bezvadný domácí moučník, Daně Patočkové za přípravu a dovoz oběda, lesním pánům za drobnou výpomoc. Milane, velice děkujeme za zanechanou láhev vína, ale někdo ji ukradl.:-((
Všem ostatním za dobré pracovní nasazení, zůstal za vámi kus dobře odvedené práce. Doufám, že nový most má dost velkou výšku a že ho nově vysazení pstruzi podplují.
P.S. příště se bude promítat v prvním letním kině ve SM
J.P.
Richka
Proč byl pondělek mrskaný?
Na velikonoční pondělí chodili chlapci dům od domu za děvčaty a šlehali je pomlázkami spletenými z vrbového proutí, aby byly po celý rok zdravé ,veselé a pilné. Mnohde bylo zvykem , že v úterý na oplátku děvčata polévala chlapce vodou , aby také byli svěží. Dnes se tento zvyk už nepraktikuje. Dětem se k pomlázce většinou dávají barvená vajíčka a sladkosti.Ti odrostlejší dostávají i nějaký ten veselý kalíšek.
Richka
Jak se slavil Boží hod velikonoční.
K této neděli patří tradiční velikonoční pokrmy - beránek, mazanec, ale taky vejce, chleba a víno, které se dříve světily ráno při mši v kostele. Kromě symbolického významu měl tento zvyk ještě i praktický podtext. Po období dlouhého předvelikonočního půstu by mohl náhlý přechod k tradiční stravě přivodit zdravotní potíže. Proto se světily pokrmy, které měly takto na návrat k běžné stravě pozvolna připravovat . Kousek z posvěceného jídla měla také dostat každá návštěva, která vešla do stavení.
Na Bílou sobotu se uklízelo a bílilo. Proto ten název .Připravolalo se a chystalo vše na slavné Vzkříšení na boží hod velikonoční. Vařily se obřadní a sváteční pokrmy, pekly se mazance a velikonoční beránci. Pletly se pomlázky z vrbového proutí, vázaly se březové větvičky a zdobila se vajíčka.
V mnoha vsích bylo zvykem, že se doma uhasila všechna ohniště a před kostelem pak hospodyně na hraničku přiložila vlastní polínko, a když kněz oheň posvětil, vzala žhavý oharek domů a zažehla jím nový oheň.
Skončením Bílé soboty se završil také dlouho trvající půst.
Richka
Velký pátek je den hlubokého smutku. Ukřižování Ježíše Krista. Tento den lidé ráno vstávali velmi brzo před východem slunce a omyli se vodou z potoka. Dodržovali přísný půst a nepůjčovali nic ze svého domu, protože by tyto věci mohli být očarovány. Nesmělo se hýbat se zemí, proto se nepracovalo na poli ani v sadu. Nesmělo se také prát prádlo, protože to by prý pradleny prali prádlo v Kristově krvi.
Richka